O kauze 5

Vážení návštěvníci

ať už jste pravidelnými nebo občasnými čtenáři Pražské pětky, chceme vám zprostředkovat takové informace, které vám pomohou zaujmout vlastní stanovisko k událostem v Praze 5.

Přitom se bez vaší pomoci neobejdeme. Řada čtenářů nám poskytuje náměty, informace nebo podněty, které předcházejí uveřejnění konkrétních článků.
Možná máte také vy sami k dispozici cenné informace, které doposud nebyly zveřejněny. Nenechte si je prosím pro sebe.

 

Náš e-mail: redakce@kauza5.cz je vám k dispozici.

Zároveň chceme dát prostor i kritickým a nesouhlasným reakcím ke zveřejněným informacím. Pokud nám dotyčná dotčená osoba zašle své vlastní vyjádření, ochotně jej, bez omezení textu zveřejníme.

Za  objektivnost a pravdivost jednotlivých článků ručí autor. Co se týká komentářů, jeho vložením u jakéhokoliv článku na Kauze 5 vyjadřujete souhlas s pravidly diskuse. Pokud tato pravidla nedodržíte, váš příspěvek může být upraven či smazán.
Mohou být smazány nebo upraveny všechny příspěvky, které obsahují hrubé urážky, vulgární výrazy, pomluvy, výhružky a agresivní provokace, hanobí rasy, národy a přesvědčení jednotlivců či skupin a odporují zákonům ČR. Redakce si dále vyhrazuje zároveň právo smazat příspěvek, ve kterém jeho autor zveřejní neplacenou komerční reklamu.
Diskusní příspěvky vyjadřují názor pouze jejich pisatelů a nemusí vyjadřovat stanovisko redakce. Redakce za jejich obsah nenese jakoukoliv zodpovědnost.
Zároveň dnem 1. dubna 2009 nabývá účinnosti zákon č. 52/2009 Sb., který upravuje především zákaz zveřejňování informací umožňujících zjištění totožnosti obětí trestných činů, pokud jsou mladší 18 let nebo i starší, pokud se staly obětí některého zákonem uvedených trestných činů. Proto případná sankce bude dopadat přímo na ně. Pokud redakce bude upozorněna nebo sama zjistí, že k porušení zákazu dle citovaného zákona došlo,  příspěvek smaže.

 Těšíme se na další spolupráci.

Vaše redakce.
 


Název:
Kauza 5 navazuje na stránky www.prazskastetka.cz, jejíž název parafrázoval název oficiálního zpravodaje Prahy 5 Pražská pětka

Zahájení provozu původních stránek:
13. května 2005 ve 13 hod.

Zahájení provozu nových stránek:
1. ledna 2008 ve 11 hod. 11 minut

Hlavní impuls ke vzniku: Přístup městské části Praha 5 k informování občanů - zrušení oblíbeného diskusního fóra, pod záminkou nové filozofie: „Informace přichází za občanem, občan nemusí sám vyhledávat informace“.

Hlavní cíl:
Upozorňovat na problémy a aféry na radnici, které byly a stále jsou zametány pod koberec, poukazovat na povyšování osobního prospěchu představitelů městské části nad veřejným zájmem. Stejné pocity má řada obyvatel Prahy 5, a také nemálo úředníků, kteří se z obavy o místo bojí kritizovat vlastní nadřízené za nekompetentnost.

Rubriky:
Kauzy starosty Jančíka (prodej pozemků Českých drah, Ženských domovů, incident se strážníkem Městské police, výpověď gymnáziu Buďánka, atd.), Dobré zprávy, Špatné zprávy, Zastupitelé (názory zastupitelů, hlasování, interpelace, vzkazy zastupitelům od čtenářů), Radnice (problematická rozhodnutí úředníků i politiků), Co Pražská pětka odmítla uveřejnit, Podněty (návrhy čím by se představitelé radnice měli zabývat) Nejčtenější články, Komiks (Divoké sny Milana Štětky), Ankety, Našim čtenářům (s možností registrace odběru aktualit), Podrobné hledání, Download, Odkazy (protestní aktivity, občanská sdružení, osobní stránky politiků, politické strany, aj.), otevřené diskusní fórum.

Témata: příklady
Kauzy starosty Jančíka, politická rozhodnutí, zakázky radnice, komunikace radnice s občany, problematická výstavba, rozpočet, životní prostředí, doprava, ochrana památek…
Kauza 5 odkazuje na řadu článků, uveřejňovaných v jiných mediích (tištěných i elektronických), kde bývá Praha 5 často citována v ne příliš lichotivých souvislostech. V popředí afér je převážně působení starosty Jančíka, který to vše považuje za štvavou kampaň proti vlastní osobě. Tyto články ale nejsou zas tak četné, tudíž by na ně čtenář mohl zapomenout pod vlivem každodenního toku nových informací. Na stránkách Kauza 5 proto můžete všechny informace najít pěkně pohromadě. 

Návštěvnost:
Měsíční průměr: cca 15 tis. z toho 50 tis. unikátní IP adresy
Denní průměr: v současné době 400 - 700 návštěv.
Maximum: listopad 2006, celkem 19 898 návštěv, z toho 6876 unikátních IP adres, a to v době, kdy se zastupitelstvo Prahy 5 volilo radu a starostu.
Trendy: trvale vzrůstající návštěvnost stránek. V roce 2005 celkem 6673 návštěv, z toho 3133 unikátních IP adres, v roce 2006 celkem 80331 návštěv, z toho 32603 unikátních IP adres.

Citační index:
Lidové noviny: 25.10.2006: „Na modrých vlnkách“
Šíp 02.05.2006: „Jančík dostal pohřební věnec“
Česká televize - Reportéři ČT 23.října 2006: „Výprodej majetku, který se nekonal“
Právo 01.03.2006: „Starosta Prahy 5 Jančík čelí exekuci“
Česká televize 20. leden 2006: „Uvolněte se prosím“ Nejvíce okamžitých návštěvníků – celkem přes 300 návštěvníků.

Kontakt:
redakce@kauza5.cz

Kritikům
Kritika těchto stránek je směrována na 3 oblasti:

1. Autoři nejsou podepsáni.
Ano, původně se nikdo pod jednotlivé články nepodepisoval, resp. pod pseudonymem a k tomu jsem poskytl zdůvodnění. Každý z nás od radnice Městské části Praha 5 čas od času něco potřebuje a nejedná se přitom o nárokovatelnou záležitost. A také jsem nechtěli  zviditelnit sebe, ale všechny průšvihy starosty a podnikatele v jedné osobě Milana Jančíka a jeho nohsledů. Utajovaná identita může snižovat důvěryhodnost přinášených informací. Proto jsou články autorsky podepsány. 

2. Autoři zveřejňují zaujaté a nevyvážené názory.
To je samozřejmě pravda. Stránky mají v názvu Kauza 5 – občanský zpravodaj Prahy 5, což především znamená, nezávislost na místní radnici. Stránky jsou velmi zaujaté a nevyvážené. Vždyť na nich také sdělujeme své vlastní názory. Tedy nic na způsob "Vyvážené shrnutí kauz starosty Jančíka" nebo "nestranný pohled na politickou scénu smíchovské radnice". Za to nás ale nemůže nikdo kritizovat. Zároveň se ale nebráníme poskytnout prostor i kritickým a nesouhlasným reakcím (zejména ze strany představitelů radnice) ke zveřejněným informacím.
Uznáváme, že pouze kritizovat dovede každý a není jednoduché prosazovat veřejný zájem, pokud politik musí vyvažovat tlaky různých stran, zájmových skupin a organizací. Důležité je alespoň mít dobrou vůli veřejný zájem prosazovat, umět vyslechnout jiný názor a občas poopravit vlastní. Taková dobrá vůle ovšem u většiny představitelů Prahy 5 neexistuje.
Někteří kritici dále namítají, že zbytečně personifikujeme většinu problémů do jedné osoby. Možná, že tato kritika může být v některých případech oprávněná. Na druhou stranu si za to může sám starosta, který se pasuje do pozice gubernátora tím, že veřejně prohlásí, že má právo veta ve všem: „Při proslovu na radnici při mém zvolení jsem oznámil radním, že mám právo veta, neboť jsem si jako lídr kandidátky místo doslova vyšlapal na ulici." Viz článek První bijec Milan Jančík.

3. Všechno jsou to nesmysly
Tato skupina kritiků je nejoblíbenější. "Všechno to jsou bláboly a lži" říkají. A přesto až na vzácné výjimky žádný z kritiků nebyl přes výzvy ochoten uvést jedinou pasáž, která by dle jeho soudu zcela neodpovídala skutečnosti, natož že by uvedl nějaký důkaz. Neříkáme, že jsme neomylní. Rádu uvedeme na pravou míru fakta, o kterých se zmiňujeme, pokud někdo upozorní, že neodpovídají zcela skutečnosti.
Naše redakce očekává od svých čtenářů schopnost kritického přemýšlení. Když je v nějakém v článku uvedeno, že někdo lže, tak se jedná o podložené tvrzení, nikoliv o pouhý názor. Nebo snad, co se týká průšvihů zdejšího starosty, lže a pomlouvá v článcích a pořadech Česká televize, TV Nova, MF Dnes, Právo, Lidové noviny, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Euro, Respekt, Pražský deník aj., tedy většina médií, od kterých přejímáme značnou část informací?

Poděkování:
V prvé řadě děkujeme vám všem čtenářům, kteří poskytujete podněty a důležité informace o dění v Praze 5.
Dále pak člověku, který má největší zásluhu na tom, že našli společnou řeč opoziční zastupitelé bez ohledu na příslušnost k politické straně. Tím člověkem je Milan Jančík.

Dále bychom chtěli poděkovat všem za šíření odkazu na tyto stránky, jmenovitě pak: Gymnáziu Buďánka: http://starosta.nadubu.net
České wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Milan_Jan%C4%8D%C3%ADk
KDU Praha 5: http://praha5.kdu.cz/index.php
Zeleným Praha 5 http://praha5.zeleni.cz/
Novinám Prahy 16: http://www.praha16.cz
Novinám Prahy 7: http://www.klubpraha7.cz/
Aktivitě proti zpoplatnění parkování na Barrandově: http://www.parkoviste.unas.cz
Sdružení Chodci radlic: http://chodra.cz/
Janu Krausovi (Uvolněte se, prosím) za to, že způsobil rekordní návštěvnost On-line za dobu existence Pražské štětky. A nakonec lidem, jejich přičiněním stránky fungují po technické stránce:
http://www.netservis.cz
http://www.hepbegclub.idt.cz/
http://www.supersvet.cz/phprs/

 

Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5