Památkáři schválili přestavbu Buďánek

13.3.2008

Památkáři schválili přestavbu BuďánekPražský deník: Po několika odmítnutých variantách výstavby bytů v historické lokalitě Buďánka schválil sbor expertů pražských památkářů zatím poslední návrh developerské společnosti Geosan Alfa. Ten předpokládá, že podél Plzeňské ulice vznikne několik bytových domů ve stejné výšce, jako jsou domy na protilehlé straně ulice. Ve svahu by se pak novostavby držely rozměrů původní dělnické usedlosti. Tři zachovalé domky bývalé kolonie budou restaurovány, dalších pět budov bude zrekonstruováno do původní podoby. Z někdejšího zájezdního hostince by měla být restaurace. "Návrh vychází z dřívější podoby této lokality. Historicky je doloženo, že podél Plzeňské ulice taková zástavba stála. Bytová výstavba v ostatních domcích, které mají svou velikostí kopírovat původní zástavbu, je zatím otevřená. Záleží hlavně na tom, co povolí hygiena. Každopádně souhlas památkářů nám umožnil investovat do dalších fází, jako je architektonická studie," řekl včera architekt Jan Šesták z kanceláře Studio pha. Kolonie by měla i nadále zůstat otevřenou a přístupnou lokalitou.

Stavět se začne za tři roky

Společnost Geosan musí do konce července tohoto roku předložit smíchovské radnici urbanisticko- technickou a ekonomickou studii, na základě níž zastupitelé páté městské části rozhodnou o prodeji pozemků za 31 milionů korun. Pokud návrh schválí, čeká společnost podle jejího jednatele Romana Hrubého ještě jednání o prodeji zbylých pozemků, které mají soukromé vlastníky. Pokud by vše probíhalo podle plánů, mohlo by se začít stavět asi za tři roky.

Vyšlo to až napotřetí

Developerská společnost představila v minulých letech už několik různých projektů na přestavbu Buďánek. První z nich počítal s terasovitými vila domy, druhý s několika menšími bytovými objekty. Ani jeden z těchto projektů ovšem nedostal požehnání od památkového úřadu. Možnosti využití bývalé dělnické osady Buďánka hledá radnice páté městské části už téměř dvacet let. Ve druhé polovině osmdesátých let se tady plánovala výstavba panelových domů. Aby se tomu zabránilo, byla kolonie prohlášena historickou lokalitou. Od té doby však domky jenom chátrají, některé jsou už zcela zdemolovány.

Autor: Pražský deník: Eva Benešová   |   Sekce: Památky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Kolonie Buďánka Občan z Košíř 1.2.2012 16:14
Kolonie Buďánka Pamětník 26.1.2012 16:33

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5