Přátelé Buďánek upozorňují na netransparentní postup radnice Prahy 5

4.2.2014

Přátelé Buďánek upozorňují na netransparentní postup radnice Prahy 5a 30. zasedání zastupitelstva MČ Praha 5 30.1.14 byl schválen záměr obnovy a revitalizace památkové zóny Buďánka. Děje se tak opět bez účasti veřejnosti. Místní občané, kteří o záchranu Buďánek mnoho let aktivně usilují, s takovým postupem nesouhlasí.

Zastupitelstvo Prahy 5 na svém prosincovém zasedání rozhodlo o vypovězení všech smluvních vztahů s developerem Geosan Alfa týkající se památkové zóny Buďánka. Její poslední obyvatelé i další občané hlavního města, kteří připojili své podpisy pod petici, se tak dočkali vyslyšení mnoho let trvajících apelů. Tento vstřícný krok městské části dával naději, že bude konečně zastavena 7 let trvající developerská „péče“ i přímá destrukce výjimečné lokality, kterou umožnila radnice pod vedením nechvalně proslulého Milana Jančíka.

 „Nyní má městská část volnější ruce k tomu, aby začala problém pořádně řešit, otevřela veřejnou diskusi a na jejím základě vyhlásila ideovou soutěž na obnovu této památkové zóny.“ vyjádřil se k rozhodnutí zastupitelů urbanista Vít Měska, člen o. s. Přátelé Buďánek.

 „Nabídli jsme starostovi Miroslavu Zelenému odborné zázemí i detailní znalost lokality. Naše sdružení  vlastní jediný archiv historických dokumentů a sdružuje pamětníky. Sama jsem psala o Buďánkách diplomovou práci.“ dodává Anežka Hradilková, místní rodačka a předsedkyně sdružení Přátelé Buďánek. Hradilková je obyvatelkou posledního stojícího domu, který se stal malým kulturním a informačním centrem Buďánek. Díky jeho fungování se výjimečná lokalita zatím ubránila destruktivním tlakům. A byla to právě rodina Hradilkové, která se roku 1991 zasadila o vyhlášení zdejší památkové zóny.

 Optimistická očekávání vyvolaná vypovězením smluv s developerem bohužel brzy pohasla. I když starosta Zelený sliboval otevřenou spolupráci s veřejností, ve skutečnosti se jí vyhýbá. Podle nejasného klíče jmenoval vlastní pracovní skupinu, ve které však není jediný odborník na tuto lokalitu. Řídí ji předseda Komise územního rozvoje Tomáš Homola a skládá se ze čtyř úředníků, dvou VIP osob a dvou manželů vystupujících za sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny  Buďánka a okolí. Pro jiná občanská sdružení, místní obyvatele i zájemce z řad veřejnosti zůstala skupina uzavřená. „Starosta nás přes naši písemnou žádost k jednání o obnově Buďánek odmítl přizvat. Nerozumíme tomu.“ vyjádřila se k  postupu radnice Anežka Hradilková.

 Uzavřenost a neprůhlednost nového procesu údajně směřujícího k revitalizaci zdevastované památkové zóny se potvrdily na čtvrtečním zasedání zastupitelstva. Město ani nestačilo smlouvy s developerem řádně vypovědět a zastupitelé v rychlosti schválili projekt neověřené kvality a financování. „Zastupitelé schválili záměr projektu, o kterém byly zveřejněny pouze obecné informace. Nikdo kromě starostou jmenované pracovní skupiny navíc nemá šanci se k němu vyjádřit. S veřejnou soutěží se opět nepočítá. Již nyní se utrácejí peníze bez bližší kontroly občanů (za kácení v lokalitě, několik let staré studie apod.). Takový postup připomíná praktiky Milana Jančíka, který do likvidace Buďánek investoval 12 miliónů korun z veřejného rozpočtu.“  uvádí Hradilková.

„Obnovu lokality velmi vítáme, žádáme jen otevřený proces vedoucí k veřejné ideové soutěži, do kterého mají co mluvit místní obyvatelé, odborníci i veřejnost. Památkově chráněná Buďánka musejí dostat přednost před jednorázovým sběrem politických bodů do blížících se komunálních voleb.“


Anežka Hradilková
o. s. Přátelé Buďánek
tel.: 77487998
www.facebook.com/budanka
 

Autor: o. s. Přátelé Buďánek   |   Sekce: Památky   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5