Akademie věd kritizovala výstavbu na úkor zeleně

7.10.2008

Akademie věd kritizovala výstavbu na úkor zeleněČeské noviny: Rozsáhlá výstavba na úkor zeleně, kterou by umožnila část podnětů na změnu územního plánu v některých pražských městských částech, může v budoucnu zvýšit nemocnost pražských dětí a úmrtnost dospělých na kardiovaskulární onemocnění. Uvedla to Komise životního prostředí Akademie věd České republiky ve stanovisku, které má ČTK k dispozici. Městské části v minulých měsících odeslaly magistrátu své podněty do nového územního plánu, který by měl platit od roku 2010. Některé z nich i přes odpor obyvatel navrhují změnit zeleň na obytné plochy.

Členové komise se domnívají, že takové návrhy jsou naprosto nevhodné a svědčí o ignorování základních funkcí zeleně v městských celcích. Zelené plochy podle odborníků slouží nejen k zachycení prachu a dalších nečistot, ale také k regulaci vlhkosti ovzduší, mají vliv také na nepříznivé tepelné režimy měst a snížení hlukové zátěže.

Představa o využití každé volné plochy k výstavbě je podle komise zásadně chybná a eticky nepřijatelná. "Rozsáhlá výstavba i v chráněných územích, jako je například lokalita Dívčí hrady nebo Vidoule v Praze 5, jsou příkladem pohrdání základními právy člověka, kam dnes řadíme i zajištění lidského zdraví a udržitelného rozvoje," uvedla komise, které předsedá Radim Šrám z ústavu experimentální medicíny a jejímiž členy jsou tři desítky odborníků z univerzit a vědeckých pracovišť.

Pokud budou plánované návrhy uskutečněny, může se zhruba za deset let u pražských dětí projevit narušení imunity, u dospělých pak vyšší nemocnost a úmrtnost na kardiovaskulární choroby. U starších obyvatel by se mohla zvýšit úmrtnost v létě při tropických teplotách. Odborníci proto doporučují soustředit novou zástavbu do takzvaných brownfields, vytvářet a udržovat zelené prstence kolem měst a podporovat strategické krajinné plánování.

Proti podnětům na změnu územního plánu vystupovali například obyvatelé Praha 4 a 5. Obávají se zastavění Kavčích Hor, ulice Nad Pekařkou, stolové hory Vidoule, Dívčích hradů nebo parku Kavalírka. Magistrát v současné době zpracovává koncept územního plánu, ke kterému se budou moci vyjádřit městské části i veřejnost. Konečnou podobu bude příští rok schvalovat zastupitelstvo hlavního města.

Celé znění Stanoviska Komise životního prostředí AV ČR k významu zelených ploch pro zdraví populacenajdete na: http://press.avcr.cz/aktuality.php?id=318

Autor: ČTK   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5