Další šéf gymnázia Buďánka končí

7.4.2008

Další šéf gymnázia Buďánka končíPrávo: Krize kolem sporu mezi Prahou 5 a Osmiletým gymnáziem Buďánka se prohlubuje. Již před časem skončil kvůli tlaku ze strany Prahy 5, která dala gymnáziu výpověď, jeho ředitel, v tomto týdnu pak abdikoval z téhož důvodu předseda školské rady a známý kritik radnice Prahy 5 Karol Hrádela.

Kvůli svému odstoupení svolal rodiče žáků této školy, která se jako jedna z mála v Praze zaměřuje na obzvláště nadané žáky s poruchami učení a dalšími handicapy. "Postup radnice proti škole je prokazatelně diskriminační a může ohrozit mimořádně nadané děti, naším cílem je zabránit mezinárodní ostudě v době, kdy bude Česká republika předsedat Evropské unii," píše v úvodu své "abdikace" adresované rodičům Hrádela. Popisuje dále celý složitý vývoj kauzy a upozorňuje i na fakt, že starosta Prahy 5 Milan Jančík (ODS) byl dříve zainteresován v další škole, Tanečním centru Praha, kterou nyní radnice v areálu Pod Žvahovem preferuje na úkor gymnázia. Spor vyvrcholil na konci minulého školního roku výpovědí, která nyní běží a znamená v podstatě, že škola v areálu letos v červnu skončí.
"Nezodpovědná výpověď gymnáziu od rady ovládané koalicí ODS, ČSSD a ED vedla pro radnici k prohranému soudnímu sporu a stála poplatníky zbytečné výdaje na právních službách, soudním poplatku a náhradě výdajů gymnázia," uvádějí v aktuálním prohlášení zelení z Prahy 5.
Upozorňují též na to, že se už dříve, vloni v červenci, do situace vložil i primátor Prahy Pavel Bém (ODS), který slíbil školu podpořit. "Jsem si vědom toho, že Osmileté gymnázium Buďánka je kvalitní škola se specifickým studijním programem zaměřeným na vzdělávání mimořádně inteligentních dětí s poruchami učení. Děkuji vám za to, co děláte, děláte to výborně. Jsem připraven na všechny nadstandardní kroky, které by vedly k řešení a pomoci vaší škole," uvedl tehdy Bém.
O konkrétních "nadstandardních" krocích není podle zelených ani podle informací Práva nic známo a řadu měsíců Bém podává podle zelených "jen vyhýbavé odpovědi na interpelace pražských zastupitelů". Podle dřívějšího vyjádření pro Právo se Bém stále neúspěšně snaží prostřednictvím starostů městských částí nalézt pro Buďánku novou budovu.

Autor: Právo: Jakub Mračno   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5