Praha 5 chce zastavět chráněné území Prokopského údolí

25.6.2008

Praha 5 chce zastavět chráněné území Prokopského údolí

Zastavěné plochy chráněných přírodních území, parků i dětských hřišť – to vše viděli občané na prezentaci prvních návrhů změn územního plánu na radnici Prahy 5 ve čtvrtek 12. června. Přestože se podle slov starosty jedná o „první návrhy, o kterých se bude diskutovat“, byly již úřadem MČ Praha 5 postoupeny Magistrátu hl.m. Prahy i Útvaru rozvoje hl.m. Prahy.

Reálně hrozí, že by radnice mohla zkazit životní podmínky nejen obyvatel své městské části, ale všech Pražanů. V námětech změny územního plánu navrhla zpracovatelská architektonická kancelář AG Studio vystavět nové městečko těsně připojené k chráněné lokalitě Prokopského údolí. „Na stanici Radlická stejně nikdo nenastupuje a je zvrácené, že se v centru města pěstuje řepka olejka,“ tvrdí kancelář. AG Studio přitom realizuje kancelářskou budovu přímo u stanice metra Radlická, takže by měla vědět, že vytížení celé lokality, kde stojí nová budova banky ČSOB a revitalizuje se areál Waltrovky, stoupá a přivádí do Radlic tisíce nových lidí. „Prokopské údolí je největším zdrojem alergenů v Praze, takže by bylo určitě lepší ho zastavět,“ podporují ho radní Prahy 5. Jenže přes tuto chráněnou krajinnou oblast do Prahy proudí větry, které vytlačují nebezpečný smog z centra a tamním obyvatelům přinášejí alespoň doušky čerstvého vzduchu. Teplo, které domy chtě nechtě vydávají, by mohlo větrání vnitřní Prahy jednoduše zastavit.

„Během posledních dvaceti let přivádějí čerstvý vzduch do pražské kotliny větry vanoucí právě přes Dívčí hrady – západní, Favonius, a jihozápadní větry, Logos, a méně i jižní vítr Notos. S tím je spojeno i varování, že se tam nesmí nic většího stavět, nebo se lidé u Národního divadla začnou na ulici dusit. Stavby samy ve větším množství svým tvarem do jisté míry ovlivňují výměnu vzduchových mas. Ještě mnohem horší je tepelný výkon aglomerace, který může větry odklonit – stavby v létě v zimě generují teplo, čímž vytváří jakýsi komín, který vzduchové proudy může zcela zastavit,“ říká člen občanského sdružení Praha 5 – Radlice Jan Mareš.

V CHKO Prokopské údolí a přilehlých oblastech navíc město v minulých letech značně investovalo do vybudování pěších a cyklistických stezek a vysázení nových lesů. Právě z důvodu stoupajícího zalidnění nedalekých oblastí – nejen Prahy 5, ale i Prahy 13, konkrétně sídliště a kancelářských budov na Nových Butovicích, je potřeba zachovat tuto přírodní památku a její nejbližší okolí pro rekreaci všech občanů Prahy, a nikoliv pro další satelitní městečko bez občanské vybavenosti. „Nevyužitá stanice metra Radlická“ by se pak stala velmi využitou stanicí rekreační pro multifunkční „Central park“ po kulminaci prudkého růstu jihozápadního města.

Proti Námětům na změnu územního plánu proto ostře vystoupili nejen občané Prahy 5, ale i občanská sdružení Praha 5 – Radlice a Sdružení pro ochranu příznivých životních podmínek od Bulovky po Šalamounku. Další projednávání se bude konat ve čtvrtek 26. června ve 13.00 na radnici Prahy 5 – a podle reakcí občanů Prahy 5 bude zřejmě bouřlivé. 

 email: ospraha5@seznam.cz, kontakt: Ivana Hodanová, 731 502 429

Příloha:

Starosta Jančík chce panovat i ve Slivenci, zdejší starostka to odmítá.

Autor: Občanské sdružení Praha 5 – Radlice Doc. MUDr. Jan Mareš, CSc.   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

:((( hmmmmm 17.11.2009 00:29
vydechnou naposled vlk 26.10.2008 18:29
Koalice Milana Jančíka zvažuje radarovou základnu... Zelený ufon 25.6.2008 23:05
Prokopské údolí zdrojem alergenů? Danczer 25.6.2008 17:15
Můj názor Občan 25.6.2008 14:02

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5