Praha 5 prodá navzdory kritice opozice obecní dům nájemci

18.4.2008

Praha 5 prodá navzdory kritice opozice obecní dům nájemciRadnice Prahy 5 prodá navzdory kritice opozice obecní dům v Malátově ulici nynějšímu nájemci, společnosti Spektrum Development. Rozhodli o tom zastupitelé páté městské části. Podle opozice je obchod nevýhodný. I radniční koalice v čele se starostou Milanem Jančíkem (ODS) by si prý dovedla představit vyšší cenu. Prodej je ale podle koalice kvůli ne zcela výhodné nájemní smlouvě nejlepším možným řešením. Nájemce za čtyřpodlažní budovu zaplatí 23 milionů korun, ovšem 13 milionů si odečte za své investice. Doplatek tedy bude desetimilionový. Nájemní smlouva byla uzavřena před 15 lety na stálou částku ve švýcarských francích, která znamenala pro radnici příjem dva miliony korun za rok. Hodnota cizí měny ale klesla a nájemce má na dům po dobu trvání pětadvacetiletého nájmu předkupní právo. Sám o koupi požádal.

Opozice tvrdí, že lepší by bylo si budovu ponechat a prodat ji později, po skončení smlouvy. "Dům může mít nyní hodnotu 40 až 45 milionů, za deset let může vzrůst o dalších deset až 15 milionů korun," uvedl Ondřej Gál (ODS), který patří k Jančíkovým odpůrců. Podle Gála bylo nájemné už při uzavření smlouvy nižší než obvyklé s ohledem na nutnou rekonstrukci.

Vyšší hodnotu domu připouští také realitní odborník René Hradecký ze společnosti Bonafide Communications. "Záleží samozřejmě na tom, v jakém stavu budova je, ale myslím, že její cena skutečně může být vyšší," řekl ČTK.

Gál poukázal také na to, že v dodatku ke smlouvě je řečeno, že nájemce provede práce, které nebudou brány jako zhodnocení majetku. "Nárok na vloženou investici nelze opomenout, jinak bychom byli žalováni kvůli bezdůvodnému obohacení," oponoval starosta Jančík.

Také členové Strany zelených a KSČM volali po tom, aby radnice s prodejem počkala. Zelení navíc kritizovali to, že podmínky prodeje podle nich diktuje nájemce. Někteří opoziční zastupitelé navíc naznačovali, že na prodeji budovy by mohl mít někdo zájem. "To snad ani nebudu komentovat," řekl k tomu Jančík.

Opozice neprosadila návrh, podle kterého mělo být rozhodnutí odloženo, aby se prověřilo, kolik by dům radnici vynesl, kdyby si jej ponechala. Zastupitelé neschválili ani návrh objekt neprodávat a jednat s firmou o zvýšení nájemného.

Jančík již dříve řekl, že pokud by dům nebyl zatížen nájemní smlouvou, radnice by za něj dostala více peněz. Vedení radnice navzdory tomu tvrdilo, že nájemní smlouva byla v době uzavření pro městskou část výhodná, a to zejména kvůli nutnosti budovu poměrně vysokým nákladem opravit. Úřad totiž na rekonstrukci neměl peníze.

Opačné stanovisko k výhodnosti smlouvy má pověřený vedoucí radničního odboru aktivit Pavel Plichta. Smlouvu před zastupiteli označil za "abnormálně špatnou".

 

 

JUDr. Milan Jančík, MBA

starosta MČ Praha 5

                                                           V Praze dne 18. 4. 2008

 Otevřený dopis upozorňující na možné trestněprávní jednání ve věci prodeje obecního domu č. p. 633 v k. ú. Smíchov na adrese Malátova 12

 Vážený pane starosto,

 my, níže podepsaní zastupitelé, reagujeme tímto dopisem na včerejší zasedání ZMČ Praha 5, v rámci kterého bylo schváleno usnesení umožňující prodej obecního domu s parcelou č. 187 v ulici Malátova 12, č. p. 633, k. ú. Smíchov, Praha 5 stávajícímu nájemníkovi, firmě Spectrum Development, spol. s r.o., IČ 45271496, (dále jen Spectrum Development). Upozorňujeme na hrozící nebezpečí vzniku škody velkého rozsahu na majetku hlavního města Prahy a na případnou trestněprávní odpovědnost veřejných činitelů - zastupitelů, kteří hlasovali pro toto usnesení a svými hlasy tak podpořili prodej výše zmíněného objektu, osob, které případně smlouvu podepíší a osob, které tuto nevýhodnou smlouvu připravovali a možnému trestnému činu napomáhali!

 Důrazně Vás proto žádáme o nepodepsání kupní smlouvy s firmou Spectrum Development týkající se domu v ulici Malátova 12 a nerealizování jakýchkoliv kroků směřujících k prodeji domu do rozhodnutí nejbližšího Zastupitelstva. Mělo by dojít k pozastavení celé záležitosti, a to do zpracování a vyhodnocení:

a) právního rozboru oprávněnosti zápočtu investic s přihlédnutím k dikci smluv o realizaci rekonstrukcí na vlastní náklady nájemce, což se samozřejmě projevilo i na výši nájemného,

b) právního rozboru kupní ceny, za kterou lze nemovitost prodat,

c) právního rozboru tvrzení a údajů, kterými představitelé Městské části Praha 5 odůvodňovali prodej nemovitosti zastupitelům,

d) oponentského znaleckého posudku k tržní ceně výše zmíněného objektu a in eventum, pokud právní rozbor snad odůvodní oprávněnost zápočtů tzv. investic, i znaleckého posudku k hodnotě investic, za které je dle předloženého posudku považováno např. i vyzdívání krbu, pořízení ledniček, myček, trouby atd., a nového posudku na výši zhodnocení majetku obce vynaloženými prostředky.

 Na závěr Vás znovu vyzýváme, abyste se zabýval případnou trestněprávní odpovědností a podnikl kroky k ochraně zastupitelů a majetku Prahy, to vše v souvislosti s prodejem domu Malátova 12.

Podepsaný originál tohoto otevřeného dopisu bude doručen dnes do KMČ.

Předem děkujeme za vyslyšení a adekvátní reakci, která by zabránila dalšímu poškozování majetku MČ Praha 5.

S pozdravem

 

Bc. Lukáš Budín, člen Zastupitelstva MČ Praha 5

 Ing. Ondřej Velek, člen Zastupitelstva MČ Praha 5, předseda kontrolního výboru

 Ondřej Gál, člen Zastupitelstva MČ Praha 5, předseda klubu zastupitelů S. O. S. ODS

  RNDr. Milan Macek, CSc., člen Zastupitelstva MČ Praha 5, předseda klubu zastupitelů KSČM

 Jiří Metelec, člen Zastupitelstva MČ Praha 5

Autor: České noviny   |   Sekce: Radnice   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5