David Štěpán (SDŽ)

7.10.2008

David Štěpán (SDŽ)Čtyřiačtyřicetiletého učitele matematiky, chemie a fyziky nominuje Strana důstojného života. Byl členem ČSS, do politiky se vrací po 16 letech.

1) Čím může být občanům Prahy 5 prospěšný(á) senátor(ka)?
Často se zapomíná na to, že Senátor je především členem zákonodárného sboru. Proto také má SDŽ – Strana důstojného života připraveno několik zákonů, které předložím v paragrafovaném znění do obou komor Parlamentu ČR. Jedná se například o Zákon o náhradním výživném, který by výrazně pomohl těm, kteří vychovávají dítě bez druhého partnera, který se na jeho výživě odmítá podílet. Stručně řečeno, neplatí alimenty. Stát by za takového člověka dlužnou částku uhradil a sám by si pak peníze vymohl soudní cestou. Dále máme připravený zákon o obnovení Domovského práva, což pomůže lidem, kteří se v souvislosti s deregulací nájemného dostanou do prakticky neřešitelné sociální situace. Takových zákonů, které by pomohly lidem v těžkých životních situacích, máme připraveno více. Například je to rozsáhlá novelizace Zákona o konkurzu a vyrovnání.

2) Mají představitelé radnice Prahy 5 Vaší důvěru? Má Vaši důvěru starosta Milan Jančík?
Starosta Prahy 5 je typickým představitelem pseudopravicové politiky, která již dávno není nesena ideovými zásadami, ale pouze čím dál nestydatějším „zlatokopectvím“. Politika dnes již není služba občanům, ale obyčejným kšeftem. Věřím, že je to možno změnit. Ještě nedávno jsem nechápal, proč pražský primátor několikrát „podržel“ pana Jančíka. Ale po posledních aférách ODS je snad už každému jasné, že v této straně není většina slušných politiků a jen několik grázlů, tento poměr je zřejmě zcela obrácený. Jen se marně snažím vzpomenout na nějakého politika současné největší vládní strany, který by lidem přinášel něco pozitivního.

3) Jak vnímáte nové návrhy změn územního plánu na území Prahy 5?
Územní plán Prahy 5 je logickým článkem řetězu napojeného na stavební lobby, která má „nadstandardní“, či spíše „nestandardní“, vazby na celé vedení pražské ODS i stran, které s ní v tichosti spolupracují, ačkoliv se často snaží budit dojem, že jsou jejich opozicí. Ekologicky nesmírně cenné území Prahy 5, Prokopské a Dalejské údolí, musí i nadále zůstat mimo dosah hrabivých rukou developerských firem.

4) Souhlasíte se zastavěním oblasti Dívčích hradů?
Opět jeden z dalších nesmyslných nápadů, stejně jako likvidace některých nezastavěných ploch Vidoule, parku Kavalírka, tenisových kurtů na Cibulce. Pokud urychleně nezasáhne ministerstvo životního prostředí, může se nám stát, že si sice budeme moci vybrat jeden z deseti super, hyper, megamarketů, ale nebudeme mít už žádné místo, kam bychom si mohli jít sednout na lavičku pod stromy, nebo se věnovat rekreačnímu sportu.

5) Co si myslíte o tvrzení radnice Prahy 5, že kapacita v mateřských školkách je dostatečná?
Pánové radní ještě nezjistili, že se za posledních 5 let o polovinu zvýšil počet nově narozených dětí v Praze 5. Již v současné době je velmi obtížné umístit dítě do předškolního zařízení v Praze 5, během následujících dvou let se situace stane kritickou. I na tomto příkladu je vidět, jak komunální politici vůbec nevnímají potřeby občanů. A kdo jiný by měl jejich starosti znát lépe? Je smutné, že to nakonec bude zřejmě ministerstvo školství, které bude muset v rozpočtu hledat nějaké rezervy na urychlené vybudování dodatečné kapacity předškolních zařízení.

6) Jaký máte názor na zpoplatnění parkování na územní Prahy 5?
V těch pražských obvodech, které zavedly rezidenční parkování, se ukazuje to, co prostě všichni již dávno vědí. Parkovacích míst v Praze je nedostatek, takže ani s rezidenční kartou nemáte jistotu, že zaparkujete v blízkosti svého domu. Výsledkem jsou jen další peníze, které vytáhli z našich kapes. Pokud by parkovacích míst byl dostatek, bylo by to řešení přijatelné, ale nemůže nastat situace, že všude budou jen modré zóny a člověk, který přijede za maminkou na Smíchov z Karlína, bude muset parkovat v placených podzemních garážích. Logický sled kroků by měl být v tom, že nejprve budou dobudována záchytná parkoviště pro mimopražské návštěvníky hlavního města, zrušení jízdného v městské hromadné dopravě a pak teprve případné zavedení parkovacích zón. Osobně se ale domnívám, že smysl mají jen v samotném historickém centru Prahy.

7) Mělo by se podle Vás zachovat misijní centrum na Barrandově?
Dovolím si citaci: „Rekonstrukce prostor byla financována z více zdrojů. Významnou měrou přispěla Městská část Praha 5, která realizovala rekonstrukci prostor v Misijním středisku ve výši cca 300 000 Kč. Na vybavení prostor přispělo Ministerstvo vnitra dotací ve výši 154 000 Kč a v rámci III. kola grantových programů prevence kriminality přispěl 100 000 Kč i pražský magistrát.“ To ale bylo v roce 2005. Zdá se, že půl milionu, za který bylo centrum zrekonstruováno, můžeme odepsat, radnice Prahy 5 má zřejmě lukrativnější záměr. Musí se alespoň zajistit, aby aktivity, které se v Misijním středisku provozují, našly vhodné prostory dříve, než na místě misijního centra vyroste jistě velmi důležité minigolfové hřiště.

8) Bylo správné dát výpověď Domu Šance ze strany radnice Prahy 5?
Kdo jiný už si zaslouží ochranu společnosti, než právě děti, které se staly obětí nejohavnějších trestných činů? Jestliže toto zařízení již 12 let supluje činnost, kterou by měl zajišťovat stát, zaslouží si snad alespoň slušné zacházení ze strany radnice Prahy 5. Když už totiž politici neumějí těmto dětem pomoci, tak alespoň nesmějí mařit práci někoho, kdo v ní vidí své poslání. V dnešní době, kdy skoro všichni přepočítávají veškeré své konání na peníze, je to obdivuhodné. Vedení Prahy 5 by se opravdu mělo stydět.

9) Jaká byste zavedl opatření proti korupci v samosprávě?
Každé neprůkazné rozhodování svádí ty, kteří rozhodují. Takže prvotní je zprůhlednění všech výběrových řízení, jejich vyhlašování přes internet, losování členů komise těsně před zasedáním, zasedání výběrové komise přístupné veřejnosti a její výsledky se zdůvodněním každého člena, jak hlasoval a proč, opět na internetu. Jako druhé opatření bych zavedl majetková přiznání. Pak se snadno dohledá, kdo přišel k majetku nelegálně. Je mi líto, že tento dlouhodobý slib ČSSD v minulém volebním období nesplnila, když bylo možné jej v Parlamentu prosadit. Ale tak je to bohužel s většinou předvolebních slibů stávajících parlamentních stran.

10) Naslouchá vedení radnice v Praze 5 dostatečně názorům občanů?
Tak jako hlas lidu obecného nedolehne k uším pánů ministrů a poslanců, tak stejně je k hlasu lidu hluchá i radnice Prahy 5. A pokud názory občanů vůbec znají, pak na ně nedbají, neboť oni se zřejmě považují za neomylnou vrchnost nadanou vyšší mocí.
 
11) Kdybyste se místo senátorem stal starostou Prahy 5, co byste zde změnil(a)?
Především bych naplnil obsah slova „starosta“ starostí o oprávněné zájmy občanů Prahy 5 a ne starostí o vlastní tučné konto v bance, jak to předvádí současná smutná postava na smíchovské radnici.

12) Co byste vzkázal občanům (voličům) v Praze 5?
Chcete-li, aby vám vaši politici naslouchali, musíte do politiky vyslat lidi, kteří svým životem prokázali, že neusilují o to, aby stáli nad občany, ale konají v zájmu a ku prospěchu občanů.
SDŽ – Strana důstojného života má vlastně jednoduchý program. Co pomáhá důstojnému životu občanů, je dobré pro stát.
Jako člen Strany důstojného života bych proto všem občanům Prahy 5 přál, aby svůj život mohli prožít důstojně. Aby se nemuseli bát, že při deregulaci nájemného skončí někde pod mostem, protože na drahý nájem nebudou mít, aby měli všechny léky, které potřebují pro sebe a své děti a nemuseli na ně šetřit z už tak napjatého měsíčního rozpočtu, aby měli práci, která je baví a motivuje, a ne aby se museli o práci strachovat nebo se ponižovat před úředníky pracovního úřadu a aby se večer nemuseli bát vyjít na ulici. To je důstojný život, jak si jej naše strana představuje a jak ho vnímám i já.

Sekce: Volby do senátu   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

29% (56)

5% (10)

20% (39)

45% (87)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5