Kontroverzní starosta Prahy 5 opět musel hájit svou pozici

11.9.2009

 Kontroverzní starosta Prahy 5 opět musel hájit svou poziciČT1: Kontroverzní starosta Prahy 5 opět musel hájit svou pozici. A opět i přes protesty obyvatel uspěl. Ani petice s více než 5 000 podpisy nepřinutila zastupitele, aby Milana Jančíka odvolali, přestože údajně stojí za nevýhodnými prodeji městského majetku, jedná v rozporu se zákony a je neoblíbený u voličů. Za 7 let, co je ve funkci starosty, ustál už řadu pokusů o odvolání.
Záznam reportáže můžete shlédnou na: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/209411000140909-udalosti-v-regionech-praha/obsah/87309-dalsi-neuspesny-pokus-odvolat-starostu-prahy-5/

Pod přepisem reportáže si dále můžete přečíst prohlášení Jiřího Vejmelky na zastupitelstvu.

 Autor
Fuj, ozývalo se z publika v sále zastupitelstva Prahy 5. Zastupitelé jako už mnohokrát ignorovali petici obyvatel za odvolání starosty Milana Jančíka a v tajné volbě jednoduše nehlasovali. Jančík je přitom zodpovědný za nevýhodné prodeje obecních nemovitostí nebo za návrhy změn územní plánu, které jdou na ruku společnosti, v jejíž dozorčí radě sedí.

Jiří Vejmelka /Věci veřejné/, iniciátor petice:
Starosta si nedělá starosti s dodržováním zákonů. V případě výstavby pomníku T. H. Ševčenkovi i smíchovská pláž stojí v rozporu se zákonem.

Milan Jančík /ODS/, starosta, MČ Praha 5:
Proč by nemohl někomu vadit starosta? Ale velké části obyvatel nevadím. Ta podporuje koalici na této radnici.

Autor
Není veřejným tajemstvím, že Milana Jančíka podporují zastupitelé sociální demokracie. ODS totiž na radnici vládne v koalici s ČSSD, jejímž oblastním předsedou je Jiří Paroubek. Kvůli neschopnosti ODS vypořádat se s problémovým starostou nedávno vystoupil ze strany Jančíkův dlouholetý kritik poslanec František Laudát.

František Laudát /TOP 09/, poslanec, PČR:
Dnes je ODS uvnitř hodně nemocnou stranou. Domnívám se, že právě Praha 5 byla jednou z kauz, která podpořila negativní vývoj.

Autor
Zastupitelé z opoziční frakce ODS se domnívají, že ČSSD podrazí starostu Jančíka tím, že vystoupí z koalice několik měsíců před komunálními volbami, které se uskuteční příští rok.

Martin Fott /opoziční frakce ODS/, zastupitel, MČ Praha 5:
Opustí tuto koalici s velkým křikem, aby mohla opět jako před volbami v roce 2006 jít do voleb jako čistá strana, která bude otevírat radnici a bojovat s korupcí.

Autor
V komunálních volbách před 3 lety Jančík naprosto propadl. Skončil na předposledním místě kandidátky ODS. Ke znovuzvolení starostou mu přes protesty obyvatel nakonec pomohl primátor Pavel Bém.

 

Prohlášení Jiřího Vejmelky na zastupitelstvu dne 9.9.2009:

Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé,
dovolte, abych Vás seznámil s důvody, které vedly naši stranu Věci veřejné k sepsání petice, která Vás žádá, abyste odvolali z funkce starosty pana Milana Jančíka. Petice vznikla z podnětů obyvatel Prahy 5 a  podepsalo ji  celkem 5 188 občanů z toho 3 357 bydlících v městské části Praha 5.
Na úvod bych chtěl jen stručně připomenout cestu, která vedla v listopadu 2006 ke znovuzvolení Milana Jančíka starostou. Prvopočátkem byl podvodný nábor 141 nových členů ODS, následovalo dosazení Milana Jančíka za lídra kandidátky ODS primátorem Pavlem Bémem a nakonec zvolení Milana Jančíka starostou přes to, že při volbách v počtu obdržených hlasů skončil na 42. místě z 43 kandidátů  ODS. Cena je jasná: rozštěpení politických stran a rozšíření počtu placených funkcionářů, které nemá v Praze obdoby. Milan Jančík působí jako místostarosta a poté starosta v Praze 5 nepřetržitě již jedenáct let. Za tu dobu přečkal řadu kauz, o kterých informovala média, takže jsou známy v celé republice. Jen jako příklad: Dodnes se městská část potýká s následky uzavření nevýhodných smluv na vymáhání pohledávek s Agenturou Praha 5 a stále jsme svědky vyhánění Gymnázia Buďánka a konzervatoře Taneční centrum ze školního areálu Pod Žvahovem. K nejproblematičtějším krokům starosty lze řadit prodeje nemovitostí jako jsou  Ženské domovy, Sanopz, Malátova 16, Zubatého 1 apod.

Za nejzávažnější je však nutno považovat, že starosta stále prohlubuje své pojetí politiky absolutního vládce Městské části. Žádné problémy si nedělá s dodržováním zákonů. Termín stanovený zákonem o Praze pro odpovědi
na interpelace zásadně nedodržuje. Po odvolání všech členů kontrolního výboru v září loňského roku trval 5 měsíců stav, který byl v rozporu se zákonem
o hlavním městě Praze. Možná ne překvapivě to nevadilo ani pražskému Magistrátu ani Ministerstvu vnitra. Stejně tak v rozporu se zákony bylo např. zřízení Smíchovské pláže a postavení pomníku Tarase Hryhoroviče Ševčenka na Kinského náměstí. Jsme svědky toho, kdy komunální politik si dělá co chce, problémy  občanů ho nezajímají a úředníci jsou nuceni ke krokům, které odporují zákonům. Naopak u občanů se na dodržování vesměs složitých administrativních postupů striktně trvá.
V červencové Pražské pětce napsal Milan Jančík „Moje kontroverznost vychází z toho, že mám celkem jasnou představu, co dělat s Prahou 5 a tuto představu se snažím se vší vytrvalostí, jaké jsem schopen, také naplnit“ Potíž je v tom, že své představy, co dělat s Prahou 5, pan starosta nikomu nesděluje. Určitě tedy ne zastupitelům a občanům Prahy 5. Přes velký počet placených funkcionářů nemá Městská část žádné aktuální rozvojové koncepce a plány. Snad jedině v oblasti sociální politiky, ale tam je zcela opominuto řešení pro nejvíce postiženou skupinu obyvatel, to jsou senioři, kteří bydlí v nájemních bytech privátních domů. V budoucím období se dají čekat velké problémy s rozpočtem, když výnosy z prodeje majetku byly vesměs spotřebovány a byly vytvořeny jen minimální rezervy. Jak to vypadá s představami pana starosty v praxi, se mohli také občané přesvědčit v loňském roce, kdy byly z radnice v rámci přípravy nového územního plánu Prahy odeslány náměty na zastavění snad všech volných ploch v Praze 5 bez ohledu na životní potřeby obyvatel. Politika absolutního vládce reprezentovaná Milanem Jančíkem je popřením demokratických principů. Jednání zastupitelstva svolává starosta až po dvou měsících a tak trvají dlouho do noci, jednací řád zastupitelstva je nepřátelský vůči občanům a jakékoliv návrhy opozičních zastupitelů nejsou akceptovány.
Milan Jančík je bezesporu schopný organizátor a pracovitý člověk, své schopnosti ale nevyužívá pro blaho městské části Praha 5 a jejích občanů, ale pro blaho svoje.

Ze všech výše uvedených důvodů Vás, vážené zastupitelky a zastupitelé,  jménem Věcí veřejných a jménem téměř 5 200 občanů této republiky žádáme, abyste odvolali Milana Jančíka z funkce starosty.
Vyzýváme Vás k utvoření široké koalice zastoupených demokratických stran,
k zásadnímu rozšíření kontrolního výboru a provedení rozsáhlé finanční a právní kontroly na úřadě tak, aby další politická reprezentace, která nastoupí po komunálních volbách v roce 2010, mohla zaměřit svoji činnost na rozvoj městské části a neztrácela čas prověřováním minulých období.


Jiří Vejmelka
Věci veřejné
 

Autor: Česká televize   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5