Místostarosta Prahy 5 Jan Smetana odvolán z funkce

8.12.2009

Místostarosta Prahy 5 Jan Smetana odvolán z funkce Zastupitelstvo Prahy 5 dnes na návrh klubu zastupitelů ČSSD odvolalo místostarostu Prahy 5 Jana Smetanu (ČSSD). Smetanu ve funkci místostarosty nahradil Michal Šesták (ČSSD), dosavadní člen rady, novým radním se stal Milan Kudrys, dosavadní uvolněný předseda Bezpečnostního výboru. O návrhu na své odvolání se Smetana dozvěděl bez předchozího projednání až dnes v 8 hodin.

Ondřej Gál tento způsob odvolání přirovnává k bolševickému chování a jeho kolega Martin Fott dokonce ke stalinským čistkám. "Politicky stoupají lidé loajální k Jiřímu Paroubkovi, ti neloajální jsou odvolávání", dodává Fott. Sám Smetana si vysvětluje tento krok rozdílnými názory na bytovou poílitiku. Dle svých slov upřednosťnuje čisté svědomí a morálku. Starosta Jančík tuto záležitost považuje za vnistrostranickou záležitost Sociální demokracie. Naopak neprošel návrh opozice na odvolání radních Jitky Matouškové a Aleše Kohouta.

Místostarostu páté městské části odvolali bez udání důvodu

Právo:  "Končíš," slyšel včera po ránu před jednáním zastupitelstva Prahy 5 od stranických kolegů z ČSSD zdejší místostarosta pro majetek Jan Smetana.
Smetana patřil k těm soc. dem., kteří podpisem koaliční dohody pomohli Milanu Jančíkovi po volbách 2006 udržet křeslo starosty.
Včera byl odvolán bez udání důvodu, nahradil ho dosavadní radní Michal Šesták, jehož placenou funkci dostal Milan Kudrys (oba ČSSD a oba díky převaze jednoho hlasu).
"Respektujeme návrh koaličního partnera, tedy sociální demokracie," řekl Jančík. ČSSD v Praze 5 vede stranický šéf Jiří Paroubek. "Snažil jsem se plnit program ČSSD, s některými věcmi ale nebudu nikdy souhlasit. Morálka a zásady jsou více než peníze," prohlásil odvolaný Smetana. Připustil, že ne vždy hlasoval s koalicí.
Nový místostarosta Šesták popřel zprávy, že by odvolání Smetany dohodli jen tři ze šesti zastupitelů ČSSD. "Byli to čtyři členové klubu," uvedl Šesták, podle něhož Smetanovy kroky neakceptovaly většinové stanovisko klubu. Konkrétně jaké, neuvedl.

Vnitrostranický boj

Ještě po odvolání Smetana na rozdíl od svého nástupce před zastupiteli věcně obhajoval prodeje jednotlivých bytů a nebytových prostor, o nichž se rozhodovalo.
"Nezaznamenal jsem signály, že by Smetana svou funkci vykonával hůře něž jeho kolegové," poznamenal opoziční zastupitel Ondřej Gál (Svobodní).
Podle Lukáše Budína (SZ) se odvoláním místostarosty projevil vnitrostranický boj v ČSSD v Praze 5, přičemž Smetana podle něho měl otevřenější přístup k věcem než jiný radní. Budín se pozastavil nad procedurou.
"Hlasování aklamací o odvolání místostarosty je další důkaz zdejších totalitních praktik," uvedl Budín. Podobně se vyjádřil Martin Fott z opoziční Občanské demokratické strany.
Smetana, který chce situaci řešit nejprve ve straně, byl zároveň odvolán ze všech výborů. Uvedl, že aby se mohl živit, bude muset obnovit přerušenou živnost. Před třemi lety, kdy se stal místostarostou, podnikal s realitami.
Letos zastupitelé Prahy 5 odvolali už radního Michala Tučka (SNK ED), který zveřejnil podezření, že kdosi na radnici pomocí zvláštního programu v jeho počítači sleduje data. Případ vyzněl do ztracena.
 

Autor: Redakce, Právo 9.12.2009   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5