Politici mění "trička" klubu

12.2.2010

Politici mění "trička" klubuMF Dnes: Řada zastupitelů je v jiných stranách, než za které byli zvoleni. Důvodem často bývá třeba protest Praha - Pražská politika občas připomíná fotbalovou ligu v zimní přestávce - kluby mění hráče, a pokud změny někdo stále nesleduje, může být složením mužstva na jaře překvapen. Přesně to se může voličům stát před volbami. Řada pražských politiků totiž od posledních voleb v roce 2006 změnila dres. Pro ilustraci několik příkladů: Markéta Reedová přešla z SNK ED do Věcí veřejných, odešel i radní Prahy 5 Aleš Kohout. Ondřej Gál, Jiří Vitha a František Laudát zase opustili řady ODS a pražská zastupitelka Jana Ryšlinková vystoupila z SNK ED, zůstala jako nezávislá a nyní je v Evropské demokratické straně.

Důvodů, proč tolik politiků mění strany, může být podle politologů řada. "Těžko jednoznačně odpovědět. Pravděpodobně to souvisí s tím, že po dvaceti letech dochází ke generační výměně. Navíc velké strany procházejí vnitřní krizí, která je dělí na frakce, které spolu nekomunikují," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková.

Odešli kvůli Jančíkovi Zřejmě nejvýraznější změnou byl právě zmíněný odchod spoluzakladatelky SNK ED a bývalé radní hlavního města Markéty Reedové doVěcí veřejných. Ta dokonce povede stranu v letošních komunálních volbách.
"S nimi se mi může podařit oslovit voliče v Praze. SNK ED se chce zaměřit na komunální politiku na té nejnižší úrovni, ale když chcete hrát první ligu..." zdůvodnila před časem v rozhovoru pro MF DNES. Podle politoložky Dvořákové to byl logický krok.
"Vzájemně si pomohou, ona je výrazná politička a Věci veřejné se zase poperou s "Topkou" o těch asi patnáct procent pravicových voličů, kteří teď nevědí, koho volit," řekla.
Evropské demokraty opustil také radní v Praze 5 Aleš Kohout. Ten však musel. Straně se nelíbilo, že podporuje kontroverzního starostu Prahy 5 Milana Jančíka (ODS).
Právě pátá městská část je jednou z oblastí, kde měnila "dres" celá řada politiků. Téměř čtvrtina zastupitelů už nepracuje pro stranu, za kterou byli v roce 2006 zvoleni.
"Odešel jsem z Občanské demokratické strany, protože jsem se styděl za její styl komunální politiky a za to, že strana není schopna řešit vnitřní problematiku," vysvětlil Jiří Vitha (nyní TOP 09).
Do stejné strany zamířil také bývalý předseda občanských demokratů na "pětce" František Laudát.
Již v březnu 2009 pak odešel z ODS také Ondřej Gál (Svobodní), tehdy největší Jančíkův oponent. Gálovi vadilo, že vedení pražské ODS neřešilo rozštěpení strany v Praze 5 na odpůrce a příznivce starosty ani jeho kauzy.
Raritou mezi politiky je pak zastupitelka Prahy 5 Eva Kalhousová. Ta se nechala zvolit za Stranu zelených, ale hned po volbách ze strany "zběhla" a přidala se na stranu starosty Jančíka.

***

* Zastupitelé Prahy 5
2006 2010
ODS (23) ODS (19)
SNK-ED (5) SNK-ED (2)
SZ (6) SZ (4)
KSČM (2) KSČM (2)
ČSSD (7) ČSSD (6)
Svobodní (2)
TOP 09 (1)
Nezařazení (4)
Nezávislí (3)
Pozn.: Porovnali jsme změny v zastupitelstvu
Prahy 5, kde jich bylo nejvíce.

Autor: MF Dnes: 12.2.2010   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Mazarmus v politice Bobr 13.2.2010 09:16
Re: Mazarmus v politice Pražan odjinud 13.2.2010 10:18

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5