Starosta Jančík zůstavá ve funkci, neposlušný radní Tuček rezignoval

24.4.2009

Starosta Jančík zůstavá ve funkci, neposlušný radní Tuček rezignovalPrávo: Na radnici Prahy 5 se včera odehrálo další dějství "demokratické diskuse" mezi koalicí vedenou kontroverzním starostou Milanem Jančíkem (ODS) a opozicí, která vznikla po volbách v roce 2006 rozštěpením většiny politických stran v zastupitelstvu. Debata byla velmi vyhrocená, šlo totiž na jedné straně o odvolání neposlušného radního Michala Tučka (SNK-ED), na straně druhé se pak opozice opakovaně pokoušela odvolat Jančíka a s ním i ostatní radní.

 Tuček se koaličním partnerům znelíbil, když před několika týdny zveřejnil své podezření, že jsou monitorována data v jeho služebním počítači. To odstartovalo vlnu vzájemných útoků a bagatelizování celé kauzy ze strany Jančíka i jeho koaličních kolegů.
"Už týden považujeme koaliční smlouvu za vypovězenou, navíc jsem rezignoval na všechny funkce, stejně tak i můj kolega Zdeněk Rygl," řekl Právu Tuček s tím, že krajská organizace SNK-ED vyzvala své zastupitele, aby iniciovali Jančíkovo odvolání.

Pomohla mu ČSSD

Koalici Milana Jančíka tak nyní reálně drží u moci už pouze zastupitelé ČSSD. Přes počáteční zdání, že by mohli i s doporučením obvodního šéfa soc. dem. v Praze 5 Jiřího Paroubka, je zřejmě už nyní jasné, že koalice do voleb vydrží.
Paroubek se totiž podle informací Práva zařekl, že do této záležitosti nebude vstupovat, samotní zastupitelé se nakonec v úterý na obvodním sněmu nijak nerozhodli. Na zastupitelstvu pak hlasovali až na drobné výjimky plně pro koalici.
Snaha opozice odvolat Jančíka tak byla zbytečná. "Je to zájem pouze malé skupiny zastupitelů, mají na to právo," komentoval to starosta. Jeho vystupování na včerejším zasedání bylo opět terčem úsměvů i protestů přítomných občanů a opozice. Opakovaně přerušoval příspěvky svých oponentů a v jedné chvíli dokonce už na pokraji rozčilení zakazoval zastupitelům technické poznámky. To vyvolalo i pokřiky z řad veřejnosti.
Výsledkem bylo nakonec podle očekávání odvolání radního Tučka, jehož ve funkci po tajné volbě nahradila Jitka Matoušková, která byla původně zvolena za SZ, krátce po volbách v roce 2006 ale podpořila koalici.
Opoziční frakce ODS se volby na protest nezúčastnila, přesto byla Matoušková zvolena. Spolu s radním Michalem Šestákem (ČSSD) byla navíc uvolněna, což znamená, že přestože jí nebyly svěřeny žádné kompetence, bude za funkci placená.
 

Autor: Právo: 24.4.2009   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články


Diskuse

jediný poctivý Q 7 24.4.2009 11:12

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5