Tajemství šéfkuchaře Mejly

1.11.2008

Tajemství šéfkuchaře MejlyStarosta Milan Jančík odmítá zveřejnit přehled částek vyplacených neuvolněným členům zastupitelstva. Jedná se o náhradu výdělku prokazatelně ušlého v souvislosti s výkonem jejich funkce, a týká se zastupitelů, kteří nejsou s radnicí Prahy 5 v pracovním poměru. Náhrady ušlé mzdy či výdělku vyplácí Městská část Praha 5 v souvislosti s výkonem funkce neuvolněného člena Zastupitelstva městské části Praha 5, a to na základě schválených zásad. V roce 2007 refundovala Praha 5 částku v celkové výši 1 966 139 Kč. Už se ovšem občané nedozvědí, jaká částka byla proplacena jednotlivým zastupitelům.

 

 Zastupitel Milan Macek (KSČM) se rozhodl v prosinci loňského roku požádat starostu o přehled částek vyplacených jednotlivým členům. Jančík se zveřejnění požadovaného seznamu od té doby tvrdošíjně brání. Odvolává se přitom na stanovisko Úřadu pro ochranu osobních údajů zveřejněného v jeho Věstníku č. 18/2002, které uvádí: „Finanční částka, kterou zaměstnanec při výplatě obdrží, je osobním údajem, jehož zveřejnění je třeba plně podřídit režimu zákona o ochraně osobních údajů. Vzhledem k tomu, že se na zveřejnění tohoto údaje nevztahuje žádná z výjimek podle § 5 odst. 2 písm. a – f) tohoto zákona, může zaměstnavatel zveřejnit výši platu, mzdy nebo odměny pouze se souhlasem zaměstnance“. Odpověď, že Úřad pro ochranu osobních údajů konstatuje, že není možné zveřejňovat pouze výši mezd, odměn a platů, mi zřejmě poslal starosta omylem. Na mzdu, odměny a platy jsem se neptal,“ reaguje Macek. Starosta Jančík si ovšem stojí na svém:  „Domnívám se, že toto stanovisko se vztahuje i na náhradu výdělku prokazatelně ušlého v souvislosti s výkonem funkce neuvolněného člena,“ oponuje Jančík.

 

 

Pokud bychom se ale drželi Jančíkovy verze, pak Magistrát hl. města Prahy porušuje zákon. Zastupitelstvo hl. m. Prahy, jehož jsou Jančík i Macek zároveň členy, totiž každoročně zveřejňuje stejný jmenovitý přehled, a které jakákoliv pochybnosti o zveřejňování těchto údajů odmítá. Letos tato informace byla předložena v materiálu Z-737 na květnovém jednání.

 

Po Mackově urgenci zveřejnil Jančík alespoň celkovou částku s rozpisem za jednotlivé měsíce ve výši téměř dva miliony korun. Když Macek na červnovém zastupitelstvu předložil opakovanou žádost o úplnou odpověď, reagoval Jančík až v září, tedy s  tradičním několikaměsíčním zpožděním, následovně: „Domnívám se, že moje odpověď na Vaši poslední interpelaci v této věci ze dne 16. 4. 2008 byla zcela dostačující a obávám se, že další nové informace Vám již nemohu poskytnout.“

 

Macek se ale s touto odpovědí nehodlá smířit. „Nezbývá nic jiného, než že tedy nestandardně požádám o zveřejnění tohoto přehledu jako občan podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím,“ říká Macek. „Pokud i tuto žádost vedení radnice zavrhne, budu muset celou záležitost řešit soudní cestou,“ dodává Macek. 

 

Občané Prahy 5 si právem mohou klást otázku, co je příčinou odporu starosty kompletní přehled zveřejnit, a zdali všichni zastupitelé čerpají všechny náhrady oprávněně. Na zveřejnění starostova tajemství si občané tedy ještě nějaký čas počkají.
 

Autor: Kubikus   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5