Vybral firmu, pro niž dělá

19.2.2010

Vybral firmu, pro niž děláMF Dnes: Opravu Sala Terreny v ulici Na Popelce v páté městské části zajišťovala firma Gema Art Group, pro kterou na některých projektech spolupracoval také zastupitel Prahy 5 Daniel Ebel (ODS). Předseda představenstva Gema Art Zdeněk Fučík pak navíc vyhrál vyběrové řízení na průzkum Malostranského hřbitova. Průzkum by měl v budoucnu pomoci při rozhodování, co s hřbitovem dál. Daniel Ebel seděl v komisi, která rozlepovala obálky a vybírala firmy, které památky opraví. Nabízí se tak spekulace, zda nebyl výběr firmy ovlivněn.

Zastupitel Prahy 5 Daniel Ebel nevidí ve svém fungování v komisi při výběru firem žádný problém. "Střet zájmů v tom v žádném případě nevidím, já jsem restaurátor a pracuji pro celou řadu firem a lidí a znám prakticky každého restaurátora v České republice, to bych byl ve střetu zájmů pořád a neudělal nic. Navíc jsem nebyl sám, kdo ty obálky otevíral," řekl Ebel.
Podle opozičních zastupitelů to úplně v pořádku není. "Neznám tento případ, ale pokud jsou informace pravdivé, tak to podle mě ,košer' není," uvedl například zastupitel Jan Martinec (SZ).

Nezákonné to není

Podle zastupitele Milana Macka (KSČM) pak Ebelův postup není v rozporu se zákonem, přesto měl dát komisi vědět, že pro firmu pracoval. "V konečném důsledku totiž rozhoduje rada, komise je jen poradní orgán, který firmu doporučí," vysvětlil Macek.
Společnost vydělala na zakázkách pro radnici podle dokumentů, které má MF DNES k dispozici, více než dva miliony korun. V případě Sala Terreny prováděla společnost jednak statické zajištění a pak následně také stavební úpravy památky. To, že zastupitel pracuje pro společnost Gema Art, potvrzuje několik důkazů. Ebel dostal od společnosti například zakázku na rekonstrukci Bílkovy vily. Tady je Ebel zhotovitelem díla a objednavatelem je právě Gema Art. Společně s předsedou představenstva Gema Art Zdeňkem Fučíkem se také podíleli na rekonstrukci českého zastupitelského úřadu v Paříži. O opravách vydali společně s dalšími spoluautory knihu.
* Sala Terrena Byla součástí usedlosti, která v ulici Na Popelce stávala a propojovala zahradu s palácem. První zmínky o ní jsou z 18. století a patřila také rodině Popelů z Lobkovic. Pod objektem byly údajně léčivé prameny. Na začátku 20. století musela usedlost ustoupit zástavbě, po ní zbyla právě jen Sala Terrena.

Autor: MF Dnes 19.2.2010   |   Sekce: Zastupitelé   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Ebel a Gema art se znají již velice dlouho buba 7.1.2011 15:17
Tak to sedí Kája 22.2.2010 15:43
Re: Tak to sedí BuBu 22.2.2010 23:25
Malá ryba v zamořeném moři Datel 21.2.2010 10:22

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5