Volební kalkulačka podle Vidoule a MHD

11.10.2013

Imponuje vám Putin a jemu podobní? Volte jako v Rusku. Chcete mít životní úroveň jako v Německu? Volte jako v Německu. Inspirace ze zahraničí opravdu může mnohým napovědět, které z mnoha stran dát hlas. Vyznat se v jejich programech vyžaduje spoustu času, který může ušetřit některá z volebních kalkulaček. Sněmovní volby se zdánlivě lokálních problémů přímo netýkají, ale Praha 5 je v hledáčku i velkých zájmových skupin. Připomeňme si, jak různé strany mají k parku na Vidouli a dopravě k Andělu, příp. jak se obecně staví k developerům (těm bezohledným) nebo dopravě v Praze. Přehled ještě není dokončen, jsme si vědomi jeho nedokonalosti a neúplnosti hodnocení postojů stran, ale snad trochu poslouží jako vodítko při rozhodování jaký lístek vhodit 25. nebo 26. října do urny.

Hlavu vzhůru. Členem uskupení je hnutí UNP, které nyní vede smíchovskou radnici, proto začněme právě s Hlavou vzhůru. Slovně sice je proti zástavbě Vidoule, nesouhlasí s výstavbou betonových kolosů Na Pláni na Malvazinkách, ale činy? Komise územního rozvoje Prahy 5 schválila bez výhrad obytnou zástavbu celého vrcholu Vidoule, Rada nezamítla návrh na možnost výstavby v Parku a tudíž ho postrčila dále. Dokonce ještě v září 2013 před výborem územního rozvoje zastupitelstva hl. m. Prahy JUDr. Tomáš Homola (zastupoval starostu Zeleného z UNP) prosazoval zástavbu Vidoule a rozšíření golfového hřiště v parku Košíře-Motol. Jednání UNP nás jasně přesvědčuje zda volit Hlavu vzhůru nebo ne. Ohledně MHD se postavila smíchovská radnice za občany, hlavně pracovníci nepolitického úřadu a pan radní pro dopravu Jiří Vejmelka, ten však na post radního nedávno rezignoval.

pokračujeme abecedně:
ČSSD Ústy všichni hřímají na záchranu parku, zastupitel ČSSD Miloslav Ludvík snahu o zástavbu označil za rakovinové bujení developerského snažení (19.9.2013). V Radě zastupitelstva Prahy 5 však stále jsou lidé zvolení za ČSSD. Činy Rady svědčí o nedostatečném hájení zájmů občanů Prahy 5 a spíše se zdá, že Rada nahrává bezohledné zástavbě. Slova M. Ludvíka dávají naději, že ČSSD bude pro plán na vykoupení pozemků na Vidouli do vlastnictví obce, což umožní záchranu Parku. Developer Ekospol kupoval pole na Vidouli za pár desítek korun za m2. Jistě svou pozemkovou akvizici velmi dobře zhodnotí i při prodeji svých polí jako parkových ploch.

KDU vždy odmítala zástavbu vrcholu Vidoule. Před 10 lety i teď. Jan Čižinský, organizátor úspěšného referenda, které ušetřilo Praze 7 přes 600 milionů korun: “Jako poslanec si na každém zastupitelstvu mohu vzít slovo, moje zvolení bude špatnou zprávou pro všechny, kdo vydělávají na developerských projektech, bezohledných ke svému okolí”. Proč zabetonovávat Prahu dalšími byty? V Česku je 652 tisíc (!) neobydlených bytů a podíl neobydlených bytů rychle roste. Daniel Herman chce lépe využít dostupné zdroje v oblasti bydlení a nestavět zbytečné nové byty.
KDU-ČSL vznikla zdola spojením z různých sdružení a spolků. I dnes členové KDU působí v různých nepolitických sdruženích. Iniciovali např. jednu z petic za bezpečnou dopravu z Cibulek k Andělu.

KSČM je označována za nedemokratickou stranu. To znamená doslova, že nevládne s lidmi. Však také první demokratické volby, které u nás komunisté vyhráli, byly na desítky let poslední demokratické volby vůbec. Perzekuce a chudoba jsou další charakteristické rysy jejich vládnutí. Krátce by proto komunismus mohlo vystihnout heslo: vláda bez lidí a proti lidem. Připomeňme ještě jejich developerský plán na maximálně zahuštěné a vysoké panelové sídliště Na Pomezí těsně pod Vidoulí. Tvůrci Velké Prahy přitom plánovali město pro 1.5 miliónu lidí na sotva poloviční rozloze dnešní Prahy a většina rodin měla mít vlastní zahrádku!

ODS Rudolf Blažek z ODS na celopražském zastupitelstvu 19.9.2013 odsoudil zástavbu Vidoule, podobně jako ostatní mluvčí. Činy i slova představitelů ODS však svědčí spíše o jejich upřímné víře, že nejlepší pro Prahu 5 bude maximální podpora stavebního podnikání a využití volných míst pro jejich záměry. Jaký rozdíl oproti zakladatelům Velké Prahy z 1. Republiky. Ti měli na prvním místě zdravotní hledisko (včetně zachování zelené Vidoule jako plic Prahy), příznivé poměry mezi zastavěnou a volnou plochou, zelení, dále sociální hledisko, totiž že hustota obyvatel mimo centrum nemá převyšovat 220 osob na hektar. Příkladem jsou kolonie Ořechovka a Cibulka, postavené družstvem “Sociální ochrana”. Regulační plán pamatoval na dostatek místa pro hřiště, nemocnice, školy a další veřejnou vybavenost. Na to vše ODS pamatovala málo. Časy se však mění, M. Jančík už není starostou a pražský předseda ODS doc. Svoboda plně podporuje výkup pozemků a parkové úpravy vrcholu stolové hory Vidoule. Pokud se opravdu ODS zbaví vlivu tzv. “kmotrů”, může i ona pomoci zachránit Park na Vidouli.
Ve věci pražské MHD však ODS selhala. Ředitel dopravního podniku V. Lich chtěl prioritně budovat odstavná parkoviště a pak teprve nové metro a tramvaje (a Blanky …): “… abychom společně s městem dali důvod k tomu, aby se lidé odnaučili jezdit autem do centra a více využívali MHD a parkoviště P+R.” Radní pro dopravu J. Nosek z ODS však naslouchal provizornímu (už dlouho) a nekompetentnímu vedení ROPIDu, které preferuje investice jiným směrem.

Strana zelených zastává jednoznačné stanovisko ve věci budoucnosti Vidoule. Jasné NE jakékoliv zástavbě na území stolové hory Vidoule, ať již na západní nebo na východní straně. To znamená, že nepodporuje snahy MČ Praha 5 změnit územní plán ve smyslu budoucí zástavby této unikátní lokality. Zároveň ale dodává, že je rozhodně potřeba toto uzemí upravit ve veřejně přístupnou zelenou rekreační plochu, např. v podobě lesoparku, parku.
V otázce zkrácení trasy linky autobusu 123 zastává názor, že tento krok rozhodně vedl k rapidnímu snížení komfortu cestování v MHD, především pro obyvatelé Cibulek a okolí. Trasa 123 by měla být obnovena ve své původní podobě, obzvláště poté, kdy se ukázalo, že ani z ekonomického hlediska tato změna nepřinesla DP žádnou úsporu.

TOP09 má teď největší moc v Praze, i díky ní neprošla ani jedna pěti změn v parku Vidoule. Už 20. února 2013 tehdejší náměstek primátora Tomáš Hudeček svolal setkání, které pomohlo zvrátit celkem poklidnou cestu ke změně územního plánu a výstavbě na Vidouli. Ale tentýž Hudeček, již primátor, povzbudil Radu Prahy 5, aby ve spolupráci s investory podali po volbách návrh na zástavbu Vidoule znovu! Dotázali jsme se TOP09, co tím pan primátor myslel, vyjádření zveřejníme hned, jak jej dostaneme.
Velké očekávání jsme měli od nového radního pro dopravu Pařízka z TOP09. I on však naslouchá nekompetentnímu vedení ROPIDu. Místo, aby se snažil ve spolupráci s ROPIDem dát lidem větší důvod využívat MHD místo aut, podporuje investice vedoucí opačným směrem. Pokračuje v chybách svého předchůdce Noska z ODS.

Hnutí ANO. Strana SPOZ (jejich činy ohledně Vidoule a MHD nelze zatím hodnotit)

Autor: www.cibulky.info   |   Sekce: Životní prostředí   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Diskuse

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


Očekáváte zlepšení života v Praze 5 v následujícím volebním období?

28% (56)

5% (10)

20% (39)

46% (90)
Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

KAUZA 5 - občanský zpravodaj Prahy 5